پست الکترونیک: info@daya-eg.com

تماس : 26206124

همیشه مراقب ریسک های بازار اختیار معاملات باشید. اینجا دو مفهوم کلیدی رو میبینیم:

  • اختیار معاملات عمر محدودی دارند

هر قرارداد تاریخ سررسید دارد. به این معنی که اگر حرکت قیمتی که شما پیشبینی میکنید تا زمان سررسید اتفاق نیفته، شما تمام سرمایه اولیه تون رو از دست میدید. شما میتونین نحوه اتفاق افتادن همه اینارو قبل از اینکه بطور واقعی انجامشون بدید روی کاغذ تست کنید. معاملات کاغذی بهتون اجازه میده تا اختیار معاملات و استراتژی های مختلف رو روی هر سهم پایه ای که بازار آپشن ش رو در اختیار شما قرار داده، امتحان کنید، با این هدف که میتونید ببینید توی معاملات واقعی دقیقا چه اتفاقی میفته و بفهمید چجوری این معاملات واقعا انجام میشه. این بهتون کمک میکنه که بهترین اختیار معامله رو انتخاب کنید، بهترین استراتژی رو پیاده کنید و موقعیتتون رو مدیریت کنید.

 

  • استراتژی اشتباه میتونه منجر به شکست در معامله بشود

این اتفاق میتونه باعث یک ضرر بزرگ توی یک معامله خاص بشه، ولی نه لزوما توی کل سبد سهامتون (اگر اندازه موقعیت هاتون رو درست مدیریت کرده باشید؛ یعنی تعداد کمی قرارداد معامله کنید، مثلا همیشه نهایتا یک یا دو قرارداد)

ولی اگر بیشتر از حد نیاز ریسک میکنید و به خصوص اگر با گذشت زمان معاملات شما به طور منظم بر خلاف پیشبینی شما پیش میره، شما خودتون رو در معرض یک ضرر بزرگ قرار میدید که ممکنه برای جبرانش مجبور باشید زمان زیادی وقت بگذارید.

درواقع، استراتژی های پرریسک، شما رو در معرض این احتمال قرار میده که معاملات زیان ده شما بر معاملات سود ده، غلبه کند. این همان چیزی ست که اگر در سهام خالی فروشی کنید (short selling) اتفاق میفته  و این هدف معامله گر اختیار معامله نیست.

اختیار معاملات و استراتژی های مخصوص اختیارها بهتون اجازه میده که همون کاری رو بکنید که در زمان فروش تعهدی انجام میدید (سود کردن در زمان کاهش قیمت های سهم دارایی پایه) ولی با هزینه ی خیلی کمتر.

هرچی به تاریخ سررسید آپشن نزدیک تر میشید، میتونید:

  • اگر قیمت پایین تر از قیمت فروش شماست، مجددا آپشن رو بخرید تا قبل از تاریخ سررسید، سود کنید.
  • اگر در ضرر هستید، میتونید مجددا آپشن رو بخرید و موقعیتتون رو با ضرر کمتری ببندید. مخصوصا وقتی که در اوایل معامله هستید و میفهمید که نتیجه ای ندارد و قرار نیست سودی برای شما ایجاد شود. مثلا زمانی که آپشن شما از سود به سر به نقطه سر تغییر میکند.
  • اجازه بدید که آپشن در زیان به تاریخ سررسید برسه و کل ارزش زمانی خودش رو از دست بده. این سود شما خواهد بود و بهترین انتخاب برای فروشنده آپشن ها.

از زمانی که یک آپشن رو میخرید تا تاریخ سررسید، می تونید:

  • در صورتی که در سود هستید تصمیم بگیرید قبل از تاریخ سررسید، آپشن رو بفروشید.
  • در تاریخ سررسید، آپشن رو اعمال کنید.
  • آپشن را در صورتی که قرارداد آپشنتون در سود نیست، در تاریخ سررسید، اعمال نکنید.

به عنوان فروشنده آپشن، شما موظف هستید مجموعه ای از الزامات رو انجام بدید. در واقع، بعنوان فروشنده آپشن انتخاب‌های کمتری دارید و کارهایی که باید انجام بدید، به شدت تحت تاثیر حرکت های بازار هستش.

با این حال، اگر تصمیم دارید یک آپشن رو اعمال کنید، در اینجا چند مزایا وجود دارد:

  • اعمال کال آپشن: هنگامی که یک کال آپشن رو اعمال میکنید، ممکن است از حقوق سهامداران سهام پایه بهره مند شوید. می‌توانید پول نقد یا سود سهام دریافت کنید یا می‌توانید در مزایای سایر اقدامات شرکتی مانند ادغام، تملک، و افزایش سرمایه شرکت کنید.
  • اعمال پوت آپشن: اعمال یک پوت آپشن به شما امکان می دهد از موقعیت سهام خارج شوید و سهامتون رو بفروشید. با این حال، این ممکن است بهترین استراتژی شما نباشد. فروش یک پوت آپشن در بازار آزاد و فروش سهام در بازار آزاد استراتژی بهتری نسبت به اعمال قرارداد برای فروش سهام و از دست دادن ارزش زمانی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *