پست الکترونیک: info@daya-eg.com

تماس : 26206124

اختیار معاملات شکلی از مشتقه ها هستند، یک مدل از اوراق بهادار که از ارزش اوراق پایه مشتق میشوند. ارزش اختیار هر سهم از دارایی پایه آن گرفته میشود. برای فهمیدن بهتر ارزش گذاری اختیار معامله ها، منظقی ست که درمورد مشتقات دیگر و صندوق های سرمایه گذاری مرتبط با آن ها بدانید.

  • قراردادهای آتی و بازار های کالایی

مانند اختیارها، قرارداد های آتی هم توافق نامه هایی هستند بین دو طرف. فروشنده یک قرارداد اختیار مجبور است هنگامی که دارنده اختیار قراردادش را اجرا میکند، سهام را بخرد یا بفروشد. این دقیقا همون اتفاقی ست که در فرایند تحویل کالا و در قراردادهای آتی میفتد. به این یعنی که قیمتی رو مشخص میکنند برای تعداد مشخصی از یک کالای فیزیکی که باید به مکان مشخصی در یک زمان مشخص ارسال شود. در قراداد آتی هر دو سمت خریدار و فروشنده مجبور هستند تعهدات خود را در زمان سررسید اجرا کنند.

  • شاخص ها و صندوق های شاخصی

شاخص ها بیانگر قیمت مجموعه ای از دارایی ها هستند که در یک سبد ادغام شدند. میتوان روی شاخص ها قراردادهای آپشن تعریف کرد. در ایران به دلیل ملاحظات شرعی امکان انتشار اوراق آتی یا اختیار روی شاخص ها وجود ندارد. به همین دلیل از آپشن، روی صندوق های قابل معامله در بورس استفاده میکنیم.

  • سهام و اوراق

خریدن سهام یا اوراق به شما امکان تملک بخشی از یک شرکت یا منافع ان را میدهد. این نوع معامله تفاوت بنیادین با دو نوع قبل دارد و بسیار مهم است که معامله گر تفاوت این سه بخش را باهم درک کند. سهام به شما امکان تملک شرکت، دریافت سود و نفع بردن از اتفاقات آینده آن را میدهد. درحالی که در قرارداد های آپشن شما مالک چیزی نیستید و سودی دریافت نمیکنید. تملک شرکت دائمی ست، تا زمانی که برگه سهم خود را نفروختید، اما اوراق آپشن و آتی دارای سررسید هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *